برند بوش؛ عرصه اختراعات و رکورد‌های جهانی

شرکت بوش در سال ۱۸۸۶ از سوی رابرت بوش (Robert Bosch) در شهر اشتوتگارت کشور آلمان راه‌اندازی شد. آمار و ارقام سالیانه از این شرکت به عنوان بزرگ‌ترین گروه تأمین‌کننده لوازم خودکار در دنیا نام می‌برد که همین گزاره به تنهایی نشان‌دهنده جایگاه آن در عرصه ساخت‌و‌ساز است. شعار برند بوش در ابتدا نمود واضح و شفافی از منشأ تلاش‌ها و نگرش آن دارد که می‌گوید: «بهتر است سرمایه خود را از دست بدهیم تا اعتماد و اطمینان مشتری». سال‌ها بعد و در جریان موفقیت‌ها و دستاورد‌های متنوع، سرانجام شعار‌های این کمپانی جلوه جدیدی یافت و مشخصاً به تنوع وسیع محصولات آن اشاره دارد: «اختراعی برای زندگی».

 

آغاز

رابرت بوش تنها ۲۵ سال داشت که کارگاه تولید ماشین‌آلات سبک و مهندسی برق خود را به همراه 2 تن دیگر از همکاران راه‌اندازی کرد. در ابتدا محصولات و خدمات این کمپانی با همراه او و 2 عضو دیگر انجام می‌شد که مشتمل‌بر خدماتی همچون تعمیر دستگاه‌های تلفن، لوازم عکاسی، دستگاه‌های ماشین تحریر و سایر ماشین‌آلات کوچک بود. دیری نپایید که با تکیه‌بر توانایی‌ها و خلاقیت‌های اجرایی این گروه کوچک و نوآور، سطح فعالیت‌های آنان طی مدت کوتاهی از کارگاه به کمپانی به نسبت ایده‌آلی ارتقا یافت.

 

ورود به آمربکا

مجموعه بوش در سال 1902 موفق به ثبت احتراع شمع ماشين شد و در سال 1909 نخستین محصولات خود را به کشور آمریکا و بازار پر رقابت آن صادر کرد. با وجود دشواری‌ها و محدودیت‌های این برند در آغاز کار اما کم‌کم نظام صنعتی این کشور محصولات بوش را در سال 1913 به‌عنوان نخستین توليد‌کننده ماشین‌آلات و ابزار صنعتی کاملاً برقي پذیرفت. به دنبال این موفقیت بزرگ، حجم وسیعی از سفارشات تولید و نمایندگی به سوی بوش سرازیر شد. استخدام مدیران فروش بومی در هر ایالت و شهر سبب شد تا روند فرهنگ‌سازی استفاده از این محصولات تا حد قابل توجهی تسریع یابد. بنابراین کشور آمریکا بی‌تردید در حضور بین‌المللی و موفق بوش در جهان نقشی غیرقابل انکار ایفا کرد. طی این دوره لوازم خانگی، ابزار صنعتی و موتور‌های خودران بوش به جایگاه بسیار شاخصی دست‌ یافت این در حالی بود که همه‌روزه راه‌حل‌هايي کامل و جامع براي صنعت، تجارت و بازار لوازم خانگي و نيمه صنعتي‌ از سوی این برند پیشنهاد می‌شد.

 

برندی جهانی

چندین سال موفقیت اقتصادی در آمریکای شمالی سبب شد تا مقدمات ارائه محصولات بوش در سرزمین‌های جديدي در استراليا، برزيل و هندوستان فراهم شده و در سال 1965 لوازم آشپزخانه بوش براي فروش فوق‌العاده گذاشته شد و در سال بعد طيف ابزارهاي برقي به بازار لوازم خانگي و نيمه صنعتي راه پيدا کرد. رفته‌رفته کمپانی بوش به نامی بین‌المللی بدل شد که محصولات و خدمات خود را به کشور‌های حوزه اروپا صادر می‌کرد و شعبات خود را گسترش می‌داد. شاید اساسی‌ترین رویکرد اجرایی این برند بر سادگی در اجرا و ابتکاراتی بر مبنای فیزیک ساده همچون احتراق مغناطیسی برای موتور‌های درون‌سوز بنا شده باشد.

 

فهرست اختراعات

تا سال 2000 مهمترین محصولات و خدمات اختراع‌شده از سوی بوش در سطح جهان شامل سنسور اکسیژن (سال 1976)، کنترل موترو الکتریکی (سال 1979)، سامانه کنترل انقباض (سال 1986)، لامپ زنون (سال 1991)، سامانه نظارت پایداری انرژی برق (سال 1995) و سامانه انتقال ماشینی حامل‌های انرژی (سال 1997) می‌شد. دستاورد‌های این برند آلمانی در دهه نخست قرن بیست و یکم همچنان بر مدار موفقیت بود و در عین حال عرصه خلق خطوط جدیدی برپایه علوم نوین باشد. طراحی و تولید نخستين دريل چکشي چرخشي 2 کيلو‌گرمي و نخستین اره‌برقي همه کاره جهان در سال‌های 1981 و 1988 رقم خورد. يک سال بعد توليد ابزار برقي شامل چکش و سنگ زاويه‌اي در این کمپانی آغاز شد تا بدعت جدیدی در این محصولات تبیین شود. محققان کمپانی بوش در سال 1992 موفق به اختراع دريل ضربه‌اي هوشمند شدند.

 

فناوری مبتکر

تثبیت برند بوش به‌عنوان یکی از مهمترین بدعت‌گذاران تولید ابزار صنعتی برقی در دنیا به دنبال اختراعاتی بود که در سال‌های پایانی قرن بیستم صورت گرفت. این فرایند در نتیجه کسب همفکری از مدیران ارشد و میانی این برند حاصل می‌شود؛ به این ترتیب که در پایان هر ماه طی جلساتی فوق‌العاده و غیر‌رسمی در رابطه با روش‌های تسهیل فعالیت‌های روزانه تولیدی از سرکارگر‌ها پرس‌و‌جو می‌شد. سپس این نتایج در قالب صورت جلسه به گروه تحقیقات و توسعه (R&D) ارائه می‌شود تا از چگونگی اصلاح آن اطلاعات کافی بدست بیاید. بخش قابل توجهی از اختراعات کمپانی بوش برپایه همین نگرش توسعه سازمانی بر منصه ظهور نشسته است. در حقیقت نحوه خلق راهکار از سوی بوش از توسعه فناوری و مبتکرانه سازمانی آن برمی‌خیزد که بی‌تردید یک نوآوری بکر به نظر می‌رسد.

 

انرژی سبز

تمرکز برند بوش بر پدید بهینه‌سازی مصرف آب، برق و انرژی‌های فسیلی و در عین داشتن عملکردی عالی بر پایه فناوری‌های جدید بنا شده است. به‌طور کلی تمام محصولات تولیدی بوش با هدف کاهش تأثیرات منفی بر محیط‌زیست طراحی و تولید می‌شود. یخچال و فریزرهای بوش نیز با داشتن 2 ستاره و نیم نمره کیفیت بهینه‌سازی مصرف انرژی در میان مدل‌های هم سطح خود در زمره کم‌مصرف‌ترین محصولات موجود در بازار محسوب می‌شود. نکته دیگری که در این رابطه مؤید گزاره توجه بوش به حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی است نیز عبارت است از اینکه بیش از ۴۰ درصد فعالیت‌های جدید شرکت بوش به کاهش مصرف انرژی در دستگاه‌ها مربوط می‌شود.

 

جایزه توسعه پایدار

لوازم خانگی و صنعتی بوش طی حدود 130 سال فعالیت، رکورددار ثبت استانداردهای جدید پیشرو در عرصه صنعت و مصرف انرژی به شمار می‌رود. فناوری سبز؛ رهروی اعتلای زندگی امروز و آینده! شعار دپارتمان تحقیق و توسعه یا R&D در گروه بوش به‌شمار می‌رود. طی سال‌های گذشته تاکنون میزان مصرف در دستگاه‌های مختلف در واحد‌های تولیدی بوش حدود ۱۴۷درصد کاهش به دنبال داشته است. بوش تنها برندی هستیم که نشان انرژی استار (ENERGY STAR) را در تمام ظرفشویی‌ها، یخچال، فریزر و لباسشویی‌های خود ا به یدک می‌کشد. از جمله جوایز و گواهینامه‌های معتبر این کمپانی باید به جایزه توسعه پایدار (SUSTAINABILITY AWARD) در سال 2004، برند برتر هوشمندسازی کشور آلمان در سال 2014 و گواهی تست کیفیت ECARF اشاره کرد.

 

گسترش فرهنگ اعتماد

برای دایره مدیران بوش همواره شاخص اولین بودن و قرارداشتن در جایگاه نخست از اهمیتی بسیار حیاتی برخوردار است. این رویکرد در آمار و اخبار محصولات این برند به‌روشنی پیداست. این نام بلندآوازه آلمانی امروزه بیش از هر وقت دیگری از اصل ارائه کيفيت برتر به مشتریان و بازار مصرف پیروی می‌کند. بهره‌مندی از یک دپارتمان بسیار فعال و خوش‌فکر نیروی انسانی در بوش سبب‌ساز ایجاد سازوکاری است که توسعه از درون‌سازمانی را به بیرون منتقل می‌کند. ارزش‌هاي سازمانی کمپانی بوش در سایه عمل‌گرایی به صورت جهاني و احترام به تنوع نياز مشتريان ملی و فراملی نمود دارد. از سوی دیگر پدیده گسترش فرهنگ اعتماد، حمايت از کارگشايي، سرمايه‌گذاري بر ظرفیت‌های خلاق و مطالعه دقیق فرهنگ‌هاي گوناگون براي جهاني‌کردن تفکر و عملکرد و توجه بر بهبود مستمر و اقدام به موقع از جمله ارزش‌هاي‌ اين شرکت در راه‌جهاني شدن بوده است.

 

400 هزار کارمند

گروه بوش هم‌اکنون مجموعه‌ای بسیار بزرگ از خطوط طراحی و تولید محصولات و ماشین‌آلات ریز و درشت است که در شاخه‌های فناوری‌های خودران، فناوری‌های صنعتی، لوازم خانگی و ابزارآلات تولید انرژی، سامانه‌های امنیتی، سامانه‌های گرمایشی، سرمایشی و آب گرم و ارتباطات به طراحی و تولید محصولات می‌‌پردازد. در حال حاضر حدود 400 هزار کارمند در سراسر جهان به‌طور مستقیم با این برند همکاری می‌کنند. لازم به ذکر است که از این آمار حدود 112 هزار و 300 کارمند در آلمان با این برند همکاری می‌کنند و باقی در کشور‌های دیگر قرار دارند. ظبق آخرین آمار درآمد گروه بوش در سطح جهان 73 میلیارد یورو گزارش شده است که حدود 3 میلیار و 300 میلیون یورو از آن متعلق به پروژه‌های میدانی و کلان بوده است.