اولین ساختمانی که با پرینت 3بعدی طراحی شده‌است

این روزها هواپیماهای بدون سرنشین و پرینت 3بعدی دو موضوع داغ و مهم در حوزه محصولات نوین فناوری هستند. در خانه، محل کار یا محیط دوستانه حتما بارها با این دو موضوع روبرو شده اید و ادعاهای مختلفی در موردشان شنیده اید.

آزمایشگاه پیشرفته R&Drone در دوبی واقع شده و پژوهشگران در آن به تحقیق و بررسی در مورد این دو موضوع مهم دنیای فناوری می پردازند. اما داستان وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانید خود ساختمان این آزمایشگاه هم به‌طور کامل با کمک پرینت سه‌بعدی طراحی و ساخته شده‌است. این اولین تجربه در استفاده از پرینت 3بعدی در امر ساخت‌وساز در امارات متحده عربی است. همچنین شرکت ساخت‌وساز سایب (Cybe Construction) مدعی شده این اولین تجربه در جهان است!

این آزمایشگاه به عنوان بخشی از مرکز توسعه و پژوهش پارک خورشیدی دوبی فعالیت می کند. شرکت سایب، شرکتی هلندی است که در حوزه تولید پرینترهای 3بعدی فعالیت می‌کند. به خاطر اندازه بزرگ برخی از بخش‌های این آزمایشگاه، این شرکت دستگاه CyBe RC 3Dp را به دوبی منتقل کرده است. این دستگاه یک پرینتر 3بعدی قدرتمند است که قادر است بخش‌های بزرگ یک سازه را در محل، پرینت کند.

پرینت 3بعدی در محل، باعث کاهش چشمگیر هزینه‌های حمل ونقل و زمان ساخت‌وساز بنا شد. با روش‌های ساخت‌وساز سنتی و معمول، ساخت چنین بنایی حداقل 2تا3ماه وقت می‌گیرد. اما با این روش مدرن تمام پروژه تنها 3هفته وقت گرفت. به‌علاوه این روش برای محیط زیست هم مفیدتر است چون از پخش گاز CO2 و تولید زباله جلوگیری می‌کند.