انرژی حرارتی زمین، جایگزینی برای سوخت‌های معمول و آلاینده

این روزها یکی از راه‌حل‌های حذف سوخت‌های معمول و آلاینده که برای گرمایش و سرمایش هوای منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد، انرژی حرارتی زمین است. بدین‌ترتیب می‌توان میزان گاز کربن تولیدی را تا حد زیادی کاهش داد.

انرژی حرارتی زمین، یک منبع انرژی پاک، فراوان و قابل بازیابی است. شرکت مستقل دندلیون (Dandelion) مدتی است که برای ترویج استفاده از این منبع انرژی پاک فعالیت می‌کند. آنها فعالیت خود را از شهرهای شمال‌شرقی آمریکا آغاز کرده‌اند.

در آمریکا، 39درصد از گاز کربن تولیدی به‌خاطر استفاده از سوخت‌های آلاینده برای گرمایش و سرمایش منازل است. در شمال‌شرق آمریکا برای این منظور از سوخت روغنی یا پروپان استفاده می‌کنند. استفاده از این سوخت‌ها هزینه بالایی برای مردم دارد؛ مخصوصا در طول روزهای سرد و طولانی زمستان.

استفاده از انرژی حرارتی زمین بسیار ارزان‌تر است. دمای زمین در طول سال حدود 50درجه فارنهایت است. در فصل زمستان می‌تواند سیستم استفاده از این منبع انرژی را به‌گونه‌ای طراحی کرد که لوله‌های آب، گرما را از زمین (باغچه منزل) گرفته و به داخل منزل منتقل کنند. انرژی جذب‌شده توسط این لوله‌های پلاستیکی Uشکل به کمک پمپ وارد منزل شده تبدیل به هوای گرم می‌شود. در فصل تابستان هم پمپ موردنظر گرمای منزل را گرفته و از طریق لوله‌ها به زمین منتقل می‌کند.

این سیستم برای مناطقی مناسب است که اختلاف دما بین تابستان و زمستان زیاد است و طبیعتا اختلاف دما بین زمین و هوا بالاست. البته هزینه بالای نصب این سیستم باعث شده افراد زیادی تمایل به استفاده از آن نداشته باشند. اما آنها هرساله مبلغ بالایی صرف سوخت‌های مختلف می‌کنند.

حالا دندلیون روشی جدید برای حفر گودال‌های موردنظر و نصب سیستم یافته که هزینه حفر و نصب لوله‌ها را تا حد چشمگیری کاهش داده، باعث صرفه‌جویی در نیروی کار و زمان هم می‌شود. آنها کار خود را از شهر بزرگ نیویورک آغاز کرده‌اند.